top of page

2023 NC House Committee Assignments Listed For Outreach



2023 NC House Committee Assignments Listed For Outreach


ELECTION LAW AND CAMPAIGN FINANCE REFORM: Representative Mills, Chair; Representatives Dahle and Warren, Vice Chairs; Representatives A. Baker, K. Baker, Ball, Biggs, Blackwell, Buansi, Cotham, Davis, Dixon, Faircloth, Harrison, Iler, John, Riddell, Ward, Willingham, Willis, and Zenger.


EDUCATION - COMMUNITY COLLEGES: Representative Willis, Chair; Representative Wheatley, Vice Chair; Representatives Adams, Blackwell, Bradford, Brody, G. Brown, Clampitt, Clemmons, Elmore, John, Penny, Prather, Price, Roberson, Sauls, Tyson, and White.


EDUCATION- K-12: Representatives Blackwell, Cotham, and Torbett, Chairs; Representatives Brockman, Wheatley, and Willis, Vice Chairs; Representatives Ball, Biggs, Budd, Clemmons, Elmore, Fontenot, Gill, Iler, Johnson, Lambeth, Lofton, Lucas, Morey, Potts, Riddell, Shepard, Sossamon, Strickland, and von Haefen.


EDUCATION - UNIVERSITIES: Representatives Hardister and Pickett, Chairs; Representative Hastings, Vice Chair; Representatives Alexander, K. Baker, G. Brown, Buansi, Carney, Crutchfield, Davis, Hawkins, Howard, N. Jackson, Lambeth, Longest, Prather, and Reeder

ETHICS: Representatives Sauls and Wray, Chairs; Representative Setzer, Vice Chair; Representatives Carney, Cotham, Dahle, Davis, and Saine


FAMILIES, CHILDREN, AND AGING POLICY: Representatives Clampitt and Pierce, Chairs; Representatives K. Baker, Crawford, Greene, Liu, Lowery, Morey, Pyrtle, Reeder, Sasser, and Charles Smith.


HEALTH: Representative Potts, Senior Chair; Representatives K. Baker, Lambeth, Paré, Sasser, and White, Chairs; Representatives Cotham and Cunningham, Vice Chairs; Representatives Ball, Belk, Blackwell, Brisson, Brockman, Buansi, Carney, Cervania, Chesser, Crawford, Crutchfield, Dixon, Fontenot, Howard, Humphrey, Liu, Loftis, Lucas, Pierce, Pyrtle, Reeder, Setzer, Shepard, Tyson, Watford, Wheatley, and Wray


OVERSIGHT AND REFORM: Representatives Johnson and Warren, Chairs; Representatives Arp, Cervania, Chesser, Cleveland, Cunningham, Dahle, McNeely, Quick, Stevens, Torbett, and Willingham


REDISTRICTING: Representative D. Hall, Chair; Representatives Saine and Torbett, Vice Chairs; Representatives Brockman, Carney, Dixon, Fontenot, Hardister, Harrison, Hastings, Hawkins, A. Jones, B. Jones, Lowery, Mills, Reives, Stevens, and Warren.


REGULATORY REFORM: Representatives Riddell and Zenger, Chairs; Representatives Ager, A. Baker, Belk, Biggs, Blackwell, Bradford, Brody, T. Brown, Butler, Clampitt, Dahle, Kidwell, Paré, Price, and Stevens.


RULES, CALENDAR, AND OPERATIONS OF THE HOUSE: Representative D. Hall, Chair; Representatives Hastings, B. Jones, and Torbett, Vice Chairs; Representatives Bell, Brisson, Carney, Clemmons, Cotham, Cunningham, Dahle, Davis, Dixon, K. Hall, Hardister, N. Jackson, John, Mills, Paré, Quick, Reives, Saine, Tyson, White, Willingham, and Wray.


STATE GOVERNMENT: Representative Warren, Chair; Representatives Balkcom, Greene, F. Jackson, Jeffers, Pike, Ross, Charles Smith, Torbett, and Ward.


Paid for by Liberty First Grassroots – LFG Legislative Action Days 2023

Commentaires


bottom of page